Doğru Perde Nasıl Seçilir?

Ne tür bir ışık kalitesini istediğinizi düşünün. Rahatlatıcı ve güneşli bir atmosfer istiyorsanız, hafif tül perdeler kullanarak doğal ışıktan maksimumda yararlanın. 

Tazeliği ve modeliği çağrıştıran kotonlar astarsız kullanılırsa ışığı daha iyi geçirir.Bilindik beyaz tüllere alteatif mi yaratmak istiyorsunuz? Kırmızı- beyaz kareli tüller de aynı işlevi görür. Mahremiyetinizi korurken ortama biraz canlılık ve renk katar. Kışın en karanlık anlarında bile sıcak bir ışık mı tercih ediyorsunuz? Sarı perdeler tam size göre!Storlar gerektiğinde mahremiyet sağlar ve doğal ışığı içeri davet eder. Üstelik onları dekoratif öğelere dönüştüren sonsuz kumaş seçenekleri var.Şeffaf veya yarı geçirgen kumaşlar içinde en dekoratif olanlarından biri de dantellerdir.

Düz kanatlı perdeler halinde kullanılınca daha etkili olurlar.Küçük pencereleri büyük, büyükleri ise küçük gösterin. Hedefiniz mekanınızı uyumlu kılmak¦ Farklı ölçeklerdeki pencereler bu uyumu bozacağından, küçük pencereleri büyük göstermek için koiş veya tepe başlığını pencerenin üzerine monte edin ve aynı mekandaki perdelerin boylarını eşlitleyin.Perdelik kumaşlar pek çok renk, desen ve dokuda üretilir. Biraz maceracı olun ve beklenmedik kombinasyonlar yaratın. Mesela aynı penceredeki iki perde kanadının birini muslin, diğerini kotondan uygulayarak ilginç ve katmanlı bir görünüm yakalayın.Perde ve storların çarpıcı birlikteliği, dramatik bir tarz ve esnek ışık kontrolü sağlar. Storla iki kanatlı, büzgülü bir perde ve tepe başlığını aynı pencerede buluşturabilirsiniz.

Düz kumaştan bir perdeyi vurgulamak için kenarına ve üst kısmına desenli veya renkli kumaştan şeritler diktirin. Ya da siyah-beyaz toile de jouy' perdeleri kırmızı ponpon kenar şeritleriyle tamamlayarak, modası geçmeyen bir görüntüye sahip olun. Böylesi sürprizler en basit perdeye bile canlılık ve bir tarz katabilir.